Hírek
#2 Szeretsz / Nem szeretsz? A február 12-i est vendégei: Nagy-Kálózy Eszter, Rudolf Péter és Nyáry Krisztián. Keressük, várjuk, futunk utána, futunk előle, őrizzük, porrá zúzzuk, trükkökkel bevonzzuk, majd fogadkozunk, hogy soha többé... Lehetetlen definiálni, nem tudjuk megmagyarázni, és mégis - beszélni, beszélni kell róla. Közeli Juhász Annával című sorozatunk legújabb témája: a szerelem.
Ha van olyan állapot, ami minden alkotót megihletett az irodalomban (is), akkor az a szerelem. A beteljesült, a gyötrődő, a viszonzatlan, a féktelen, a vágyakozó. József Attila, Ady Endre, Juhász Gyula, Radnóti Miklós, Fodor Ákos, Nemes Nagy Ágnes, Nagy László - csak néhány azok közül a szerzők közül, akiket megidézünk a februári esten.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezését ebben az évben először február 10-én 14:30-kor és 19:00-kor láthatják a Pesti Színházban
Arany János és Petőfi Sándor barátságának, egymás csodálatának sem a távolság, sem a korkülönbség nem szabhatott határt a 19. században. Egymásnak írt leveleiken és verseiken keresztül bontakozott ki ez a különleges kapcsolat a két költőóriás között. A Kinek az ég alatt már senkije sincsen… című előadás Arany János történetén keresztül keresi a választ arra, hogyan tudunk ma viszonyulni a reformkori gondolatisághoz.
Ebben az évben először február 4-én láthatják a Házi Színpadon – A Szélvész után is szép vagy középpontjában egy magyar fiatalember áll, aki kiköltözik a távoli Japánba, hiszen mindig is erre vágyott. Azonban a beilleszkedés nem megy olyan könnyen, nehéz megszokni az idegen kultúrát. Aztán 2017 őszén lecsap egy tájfun a japán fővárosra. A fiú élete pedig ezen az esőáztatta, szeles és álomszerű éjszakán döntően megváltozik.
Dino Benjamin rendezése különleges kísérlet, monodráma két személyre, mely költői érzékenységgel mesél a magányról és a veszteségről, társtalanságról és beilleszkedésről. És végső soron arról, hogy mit is jelent az otthon. Az előadás két szereplője Szántó Balázs és Kovács Olivér m.v.
A Vígdiák csapata különleges programokkal várják az érdeklődőket a Vígszínházba! A 128 éves Vígszínházban vezetett Vígtour-ok keretében látogatóink betekinthetnek a kulisszák mögé! Mindig is kíváncsi volt, hogy Magyarország legnagyobb prózai színháza hogyan működik nap mint nap? A séta során megismerkedhetnek színházunk történetével és megtudhatják, mit csinál egy színházi ügyelő, milyen a zsinórpadlás, vagy a forgószínpad alulról! Váltsanak mihamarabb jegyet, mert csoportjaink létszáma korlátozott!
A Vígjátszóház alkalmain a színházpedagógusaink közösen játszanak, beszélgetnek, gondolkodnak a gyerekekkel valamely számukra izgalmas, érdekes téma kapcsán. Minden olyan gyermeket várnak, akik érdeklődnek a színház, a dráma iránt, vagy egyszerűen csak szeretnek játszani.
Időpontok: február 24., 15.00 és március 17., 10.00.
Aki kedvet érez, hogy kipróbálja magát a színpadon, azokat szeretettel várják a Nyílt műhely foglalkozásain a Házi Színpadon. A háromórás improvizációs műhelybe várnak minden 15 év feletti játékos kedvű érdeklődőt. Semmilyen színházi előképzettség nem szükséges, csupán kényelmes ruha, nyitottság és kíváncsiság.
Időpontok: 2024. február 20., 18.00 és március 28., 18.00
-
Interjúk
„Mindig egy lépéssel a világ változása előtt” – interjú Balázs Attila fesztiváligazgatóval a TESZT 15 évéről
Tizenötödszörre vázolt sűrített képet az elmúlt egy év valóságáról, a világ aktuális állapotáról a Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozó – TESZT. Honnan indult, és merre tart a seregszemle – erről kérdeztük Balázs Attila fesztiváligazgatót, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház vezetőjét. -
Interjúk
„Olyan nyugalmat és felszabadultságot máskor nem érzek, mint éneklés közben”
Mezei Kinga színész, rendező, a Zentai Magyar Kamaraszínház művészeti vezetője. Legutóbbi rendezése a Hidegpróba Sziveri János költő és Benes József képzőművész életéből és alkotásaiból inspirálódik. Szerda Zsófia -
Művészek írták
Tragédia (Oidipusz éneke) – Világpremier
Szophoklész tragédiát írt, nem drámát – állítja a rendező. A tragédia szakrális forma. Amit hét színésszel: nem pszichológiai elemzésekre épülő dialógusokból formál meg az író-rendező. A kórusszerű vagy szóló dalok, a szakrális zeneiség, a költői tér és fények adják a teátrális formát. Az archaikus szöveg is a – szárd eredetű – Alessandro Serráé, ugyanő tervezte a díszletet, fényeket, ruhákat is. Szegő György